Dzień Regionalny to wielka uroczystość dla naszej społeczności szkolnej poświęcona rodzimej kulturze ludowej, jest okazją do zaprezentowania bogatego dorobku kulturowego górali podhalańskich m.in. zwyczajów, obyczajów, muzyki, śpiewu, tańca, gwary, stroju i potraw. Dzień Regionalny ma swój początek w 2013 roku, kiedy z inicjatywy nauczycielki pani Małgorzaty Zawadzkiej została zorganizowana wystawa regionalna „Góralsko Gaździna”, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem naszych uczniów. Na ekspozycji zgromadzono liczne stroje kobiece, zarówno te służące „do roboty” i te „paradne”, zakładane od święta. Nie zabrakło też niezbędnych sprzętów składających się na wyposażenie góralskiej chałupy.

Tematem przewodnim kolejnego Dnia Regionalnego były zanikające zawody ludu podhalańskiego. Do udziału w imprezie zaprosiliśmy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, twórców ludowych, muzykantów, tancerzy i znawców folkloru. Została przygotowana interesująca wystawa, na której zgromadzone stare przedmioty „opowiadały” o ginących zawodach np. kaletnika, rymarza, rusznikarza, miotlarza, bednarza, czy kołodzieja. Każda klasa uczestniczyła w ciekawych warsztatach w pracowniach rzemieślniczych u lutnika, kowala, spinkarza, tkaczki, snycerza, hafciarki. Sale lekcyjne zamieniły się w izby góralskie. Przygrywała kapela góralska a pod okiem instruktorów dzieci uczyły się śpiewu i podstawowych kroków tańca góralskiego. Wielu uczniów wzięło udział w rozmaitych konkurencjach, takich jak: pucenie oscypka, wbijanie gwoździ do pnioka, wiązanie gorsetów na czas, liczenie owiec. Publiczność miała okazję podziwiać wiosenny pokaz mody góralskiej i stylizowanej.

Wiele bogactwa wniósł dzień poświecony pasterstwu w Tatrach. Podziwialiśmy przygotowaną przez organizatorów niezwykłą ekspozycję przedstawiającą wnętrze szałasu. Ogromny stół był zastawiony tradycyjnymi potrawami przygotowanymi przez uczniów i rodziców. Dzieci zamiast szkolnych mundurków założyły stroje góralskie. Społeczność szkolną przywitał zespół Młode Podhale prezentując góralski taniec solowy. Dziewczęta z „Zornicy” zaśpiewały dawne nuty pasterskie. Starsi uczniowie wzięli udział w międzyklasowym turnieju wiedzy o pasterstwie a wiadomości zdobyli podczas wyjścia do bacówki i Muzeum Tatrzańskiego. Młodsze dzieci uczyły się tradycyjnych góralskich zabaw poznając gwarę naszego regionu.

Działania związane z organizacją Dnia Regionalnego koordynuje pani Anna Skupień logopeda szkolny. Staramy się, aby piękna tradycja góralska była przekazywana młodemu pokoleniu, by kształtowało się w nim poczucie tożsamości regionalnej i dumy z miejsca, w którym przyszło mu uczyć się i mieszkać.
„Tradycja jest rozumem całego narodu, przesianym z jednego wieku w drugi”
                                                                                                   Ricarda Huch